The Rodwell and Fazackerley Medal Awards Dinner was held at Blundstone Arena last night, celebrating both individual and team achievements throughout what was a unique 2020/21 season for the Cricket Tasmania Premier League (CTPL).

A summary of the award winners is outlined below:

Emerson Rodwell Medallist
Men’s 1st Grade Player of the Season

Alex Doolan (South Hobart Sandy Bay)

Twelve years after he claimed his first Rodwell Medal in the 2007/08 season, Alex Doolan has become just the eighth player to be a multiple Rodwell medallist, polling 16 votes to claim the league’s top individual honour for the 2020/21 season.

Doolan finished the competition four votes ahead of his nearest competitor and as the competition’s leading run scorer, having accumulated 793 runs from 14 innings.  He polled votes in seven matches across the course of the season for his total 16 votes, claiming top marks on three occasions, including the Round 22 match versus Glenorchy, which sealed his win.

VOTES:

Doolan, Alexander J

South Hobart Sandy Bay

16

Faulkner, James P

University of Tasmania

12

Rose, Clive

Kingborough

12

Jewell, Caleb

North Hobart

11

Pyecroft, Alex

North Hobart

11

David, Tim

Greater Northern Raiders

10

Doran, Jake R

University of Tasmania

10

Eastoe, Charles

Glenorchy

9

Fotia, Matthew F

Glenorchy

9

Galeotti, Justin

Clarence

9

 

Kim Fazackerley Medallist

Women’s 1st Grade Player of the Season

Emma Manix-Geeves (Greater Northern Raiders)

History has been made with Emma Manix-Geeves taking out the Kim Fazackerley Medal, becoming the first player from the Greater Northern Raiders to win either the Fazackerley or Rodwell Medal.

Despite not playing past Round 19 due to a call up for the Tigers WNCL campaign, Manix-Geeves had already done enough to secure the league’s top individual accolade with 17 votes to her name - four ahead of her nearest rival.

Manix-Geeves also claimed the batting aggregate award for the season, finishing with a total 597 runs at an average of 59.70, including one century and four half-centuries.

VOTES:

Manix-Geeves, Emma

Greater Northern Raiders

17

Armitage, Hollie

Clarence

13

Davies, Bonnie H

New Town

13

Daffara, Stefanie G

North Hobart

12

Priest, Rachel H

New Town

11

Graham, Heather

Clarence

10

Mifsud, Emily

New Town

10

Thompson, Emma

Clarence

9

Phillips, Meg

New Town

7

Short, Hannah

North Hobart

7

Smith, Amy

New Town

7

Stalenberg, Naomi

North Hobart

7

 

Men’s 1st Grade Team of the Year

Caleb Jewell (c)

North Hobart

Justin Galeotti

Clarence

Alex Doolan

South Hobart Sandy Bay

Jake Doran

University

Clive Rose

Kingborough

Michael Jones (wk)

Clarence

Sam Harbinson

University

Alex Pyecroft

North Hobart

Ryan Lees

University

Jonathon Chapman

Greater Northern Raiders

Joel Logan

University

 

 

Coach: Robb Macmillan

North Hobart


Umpires of the Year:
Wade Stewart & Sam Burns

 

Women’s 1st Grade Team of the Year


Emma Manix-Geeves (wk)

 

Greater Northern Raiders

Emma Thompson (c)

Clarence

Hollie Armitage

Clarence

Rachel Priest

New Town

Heather Graham

Clarence

Hannah Short

North Hobart

Erin Fazackerley

Clarence

Ella Marsh

North Hobart

Emily Mifsud

New Town

Bonnie Davies

New Town

Sophie Parkin

Greater Northern Raiders

 

 

Coach: Darren Simmonds

Greater Northern Raiders

 

Allen Newman Medal

Men’s 2nd Grade Player of the Year

Matthew Beven (Clarence) & Jack Bowerman (South Hobart Sandy Bay)

VOTES:

Beven, Matthew

Clarence

13

Bowerman, Jack

South Hobart Sandy Bay

13

Delaney, Ryan

Brighton

11

Neal, Ryan D

Lindisfarne

10

Bilson, Jack

University of Tasmania

9

Backhouse, Riley

Kingborough

8

Randall, Joe

New Town

8

Paul, Damien

Clarence

7

Leon, Sam

University of Tasmania

7

Ross, Jack

Kingborough

7

Millhouse, Trent

New Town

7

Lewis-Johnson, Samuel

North Hobart

7

Pears, Tommy

Clarence

7

 

Women’s 2nd Grade Player of the Year

Kristen Allen (Glenorchy) & Louise Maddock (University of Tasmania)

VOTES:

Allen, Kirsten

Glenorchy

18

Maddock, Louise

University of Tasmania

18

Blazely, Maddison

University of Tasmania

16

Rooke, Demi-May

Glenorchy

14

Roberts, Samantha

Glenorchy

14

Brooks, Maddison

Clarence

14

Green, Angela

SHSB

12

Brooks, Taylor

Clarence

12

Alomes, Georgia

Lindisfarne

11

Gray, Kasey

New Town

11

Kelly, Alice

Kingborough

11

Waddington, Matilda

New Town

10

 

Jim Stevens Medal

Men’s 3rd Grade Player of the Year

Martin Stirling (Clarence)

VOTES:

Stirling, Martin

Clarence

13

Thornton, Jayden A

Lindisfarne

9

Curtain, Zac J

Kingborough

9

Baines, Richard

SHSB

8

Young, Samuel

SHSB

8

Prichard, Henry

Kingborough

8

Perryman, Liam

Kingborough

7

Greenwell, Charlie

University of Tasmania

7

Greenwell, Charlie

University of Tasmania

7

James, Hamish

New Town

7

Karki, Govind

University of Tasmania

7

 

Michael Di Venuto Medal

U/17 Boys Player of the Year

Joseph McGann (Lindisfarne)

VOTES:

McGann, Joseph

Lindisfarne

15

Cooper, Jordan

South Hobart Sandy Bay

14

Smith, Louis

University of Tasmania

13

Quinlan, Luke

Lindisfarne

12

Voss, Samuel

SHSB

10

Ross, Jack

Kingborough

9

Wilson, James

North Hobart

9

Newton, Zac

North Hobart

9

Fielding, James

University of Tasmania

9

Partridge, Daniel

Kingborough

9

 

Tim Paine Medal

U/15 Boys Player of the Year

Maninder Atwal (South Hobart Sandy Bay) & Blake Sillifant (Glenorchy)

VOTES:

Atwal, Maninder

South Hobart Sandy Bay

21

Sillifant, Blake

Glenorchy

21

Cockshutt, Charlie

Glenorchy

14

Morgan, Sam

Kingborough

14

Garrett, Blake N

Clarence

13

Yaxley, Henry

New Town

12

Petersen, Jacob

Kingborough

12

Di Venuto, Luca

Clarence

11

Stubbs, Cooper

SHSB

11

 

U/18 Vacation Competition Player of the Year

Zac Phair (University of Tasmania)

VOTES:

Phair, Zac

University of Tasmania

12

Davis, Nick

Glenorchy

11

McGann, Thomas

Lindisfarne

10

 

Club Championship Award Winner

Kingborough District Cricket Club

VOTES:

Kingborough

306.75

University of Tasmania

298.00

SHSB

270.00

Clarence

264.00

Lindisfarne

244.75

North Hobart

243.00

Glenorchy

187.00

New Town

170.00

Brighton

55.00

GN Raiders

25.00

 

Spirit of Cricket Award Winner

University of Tasmania Cricket Club

VOTES:

University of Tasmania

6.35

New Town

6.33

Clarence

6.23

GN Raiders

6.22

SHSB

6.22

Lindisfarne

6.21

Brighton

6.21

North Hobart

6.19

Kingborough

6.12

Glenorchy

6.07

 

Ground of the Year Award

Kingston Twin Ovals

Curator: James Di Saia

 

Aggregate and Average Award Winners

Men’s 1st Grade

Batting Average: Charlie Wakim (Lindisfarne) – 450 runs @ 90.00

Batting Aggregate: Alex Doolan (South Hobart Sandy Bay) – 793 runs

Bowling Average: Tom Rogers (North Hobart) – 22 wickets @ 13.55

Bowling Aggregate: Ryan Lees (University of Tasmania) – 32 wickets
                                
Jonathon Chapman (Greater Northern Raiders) – 32 wickets

Wicket Keeping: Michael Jones (Clarence) – 32 dismissals

 

Women’s 1st Grade

Batting Average: Rachel Priest (New Town) – 395 runs @ 98.75                        

Batting Aggregate: Emma Manix-Geeves (Greater Northern Raiders) – 597 runs   

Bowling Average: Bonnie Davies (New Town) – 20 wickets @ 18.60       

Bowling Aggregate: Sophie Parkin (Greater Northern Raiders) – 23 wickets

Wicket Keeping: Emma Manix-Geeves (Greater Northern Raiders) – 15 dismissals

 

Men’s 2nd Grade

Batting Average: Jayden Vince (New Town) – 242 runs @ 121.00        

Batting Aggregate: Jack Bowerman (South Hobart Sandy Bay) – 510 runs

Bowling Average: Declan West (Kingborough ) – 18 wickets @ 12.22

Bowling Aggregate: Alec Kelly (South Hobart Sandy Bay) – 23 wickets

 

Women’s 2nd Grade

Batting Average: Maddison Brooks (Clarence) – 495 runs at 99.00

Batting Aggregate: Maddison Brooks (Clarence) – 495 runs

Bowling Average: Beth Schiwy (South Hobart Sandy Bay) – 12 wickets @ 6.67

Bowling Aggregate: Kirsten Allen (Glenorchy) – 23 wickets
                                
Samantha Roberts (Glenorchy) – 23 wickets

 

Men’s 3rd Grade

Batting Average: Nick Clark (Clarence) – 347 runs @ 86.75

Batting Aggregate: Liam Perryman (Kingborough) – 449 @ 37.42

Bowling Average: Alex Quinn (South Hobart Sandy Bay) – 20 wickets @ 11.95

Bowling Aggregate: Khushwinder Singh (University of Tasmania) – 23 wickets
                               
Benjamin Legg (Kingborough) – 23 wickets

 

Under 17 Boys

Batting Average: Sam Voss (South Hobart Sandy Bay) – 398 runs @ 79.60          

Batting Aggregate: Louis Smith (University of Tasmania) – 523 runs

Bowling Average: James Scott (Kingborough) – 16 wickets @ 7.63

Bowling Aggregate: Jordan Cooper (South Hobart Sandy Bay) – 38 wickets

 

Under 15 Boys

Batting Average: Charlie Cockshutt (Glenorchy) - 431 runs at 47.89.

Batting Aggregate: Blake Sillifant (Glenorchy) – 477 runs

Bowling Average: Seth Denny (University of Tasmania) – 21 wickets at 6.52

Bowling Aggregate: Maninder Atwal (South Hobart Sandy Bay) – 28 wickets

 

CTPL 2020/21 Hall of Fame Inductees

Enrico Di Venuto

Enrico Di Venuto’s coaching career has spanned almost fifty years starting out at Geilston Bay in the Southern Suburban CA in season 1968/69.  The following year aged just nineteen he was appointed captain-coach. Over the next ten seasons he took the club from 2nd Division to play in ten consecutive 1st Division grand finals – winning eight and missing out on the other two when weather washed out both matches. He was also a dominant batsman for the club during this period.

In 1987, together with younger son Michael, Enrico joined the North Hobart Tasmanian Cricket Association (TCA) club, where his elder son Peter was making a name for himself.  Enrico played a total 72 1st Grade matches for North Hobart, amassing 1550 runs @ 23.85, predominantly as an opening batter. Two years after joining the club, he took over as coach and so began a very successful period in the history of a club that had seen little success for a number of years. In 1990, North Hobart won the Kookaburra Cup title and did it again in 1993. A three-peat of 1st Grade Premierships were also achieved in 1992, 1993 and 1994.  Other grades at North Hobart also enjoyed success during this time.

Recognising that he had something to offer in the coaching domain, Enrico responded to a request from the late Murray McDonald to take over as coach at the University of Tasmania Cricket Club, which had been struggling for a considerable time.  It did not take long for rewards to come the way of the club.  Kookaburra Cup titles were theirs in 1996, 2000 and 2001 and a 1st Grade Premiership also came their way in 2000.  Again, teams down the grades were also successful.

In season 2001-02, Enrico moved to try his luck coaching at the Kingborough District Cricket Club. In his first year he took the club to the Grand Final, where Kingborough was defeated by North Hobart.

In 2004, he returned to the University Club, after an absence of two years.  He added to his collection another Kookaburra Cup in 2004, the first CTPL T20 title in 2006, and another 1st Grade Premiership, before Enrico officially retired as coach in 2009.  Unofficially, he remained involved as a mentor and fielding coach around the club for another eight years.

Bradley John Thomas

Born in Hobart in 1972, Brad Thomas grew up in the Sorell district and learnt his cricket at Cherry Tree Cricket Club under the tutelage of his father Wayne.  In 1987, aged fifteen, when his talent was identified by University of Tasmania Cricket Club mentor, Murray McDonald, Brad launched his CTPL career at University, quickly progressing through the grades.  Apart from a three year period when he returned to his original stamping grounds at Cherry Tree, he was a constant contributor to the club’s successes until he retired in 2012, to take on a coaching role at Slab Road for a couple of seasons before family and business priorities ended his cricket career.

A right-hand bat and right-arm medium pace bowler, Brad enjoyed all-round success and is one of only three cricketers to have won the Rodwell Medal at least three times.  Collecting Premierships was a regular occurrence for Brad, with two 1st Grade, four Kookaburra (One-Day) Cups, and one T20 cup wins during his 23 seasons at the University club.

He played 259 matches amassing 6,667 runs @ 31.45, with a high score of 164 v Kingborough at Kingston Beach on January 15 in 1994. He also collected 372 wickets @ 20.41, including a personal best of 7/7 which took place in a Semi Final victory v Clarence @ New Town on March 20, 1999.

In 2001-02 he played one first class game and three one-day matches for Tasmania.

Geoffrey Arthur ‘Artie’ Combes

Artie Combes was born in Greymouth on New Zealand’s south island in 1913, during a period when his family shuffled between Tasmania and New Zealand.  Shortly after his birth the family returned to Tasmania to take up land at Longley.

An all-round sportsman, Artie was a left-arm orthodox off spin bowler and very useful left-hand batsman. He played his first senior game of cricket aged thirteen with Sandfly in the Channel Cricket Association and five years later joined Kingston, when the club was admitted to the Tasmanian Cricket Association (TCA).

Between 1932 and 1949 – a period that was punctuated by World War II - Artie accumulated 3,459 runs @ 20.35 and 676 wickets @ 12.33, playing 160 games for the one club. He averaged 48 wickets each year taking five wickets in an innings 46 times and ten in a match seven times.  His career best was achieved as a nineteen-year-old, taking 8/16 v Glenorchy on October 21, 1933.  With the bat, Artie was a hard hitter scoring in quick time. He was the first batsman to score a century at Kingston Beach. His best score was 135 - also v Glenorchy, on November 6, 1937.

Artie won the TCA bowling averages four times, the bowling aggregate five times and he played in six TCA premiership teams for Kingston/Kingborough, as well as assisting the club to win three State Titles in the days when the north and south premiers played each other.  During his last TCA season in 1948/49 he took a hat trick, and then, retired to finish his playing career at Sandfly.

Artie played eight matches for Tasmania in the 1930s and one in 1946/47, including a Tasmanian Combined XI against the MCC in 1936/37 when he took 1/50 from 22 overs, in tandem with Clarrie Grimmett bowling from the other end.

Chairman Merit Awards

Amanda Sartori
For service to the New Town Cricket Club

Chris Spotswood
For service with the Glenorchy Cricket Club

Melissa Stevenson
For service to the University of Tasmania Cricket Club

Phil Scott
For service with the Kingborough District Cricket Club