Cricket network logo
Hobart Hurricanes logo Team Logo Team Logo

Staff Governance

CRICKET TASMANIA – BOARD OF DIRECTORS

CHAIRMAN: Andrew Gaggin - Commenced September 2003
DEPUTY CHAIRMAN: Chris Mitchell - Commenced September 2004

Jo Bailey - Commenced February 2015
David Boon - Commenced December 2013
Paul Clark - Commenced September 2012
Doug Davey - Commenced September 2016
Belinda Jefferies - Commenced February 2009
Edward Kemp - Commenced February 2015
Ben Targett - Commenced September 2016

CRICKET TASMANIA – STAFF LIST

EXECUTIVE ADMINISTRATION

CHIEF EXECUTIVE OFFICER: Nick Cummins

Government Relations & Infrastructure Manager (Cricket Australia): TBA

CORPORATE SERVICES

GENERAL MANAGER – Corporate Services: Zoe Rohrer

Board & Executive Assistant: Alexandra Kingston

Head Of Finance: Bradley Millwood
Financial Accountant: Ashlyn Vince
Human Resources & Payroll Officer: Kat Carroll
Accounts Officer: Amanda Meers

Information & Communications Technology (Cricket Australia)
Venues Manager – Technology: Luke Meers
Venues Engineer – Technology: Chris Stingle
Systems Analyst – Service Delivery Technology: Will Malovnek

HIGH PERFORMANCE

GENERAL MANAGER – High Performance: Drew Ginn

Tasmanian Tigers / Hobart Hurricanes Men’s Head Coach: Adam Griffith
Tasmanian Tigers / Hobart Hurricanes Men’s Senior Assistant Coach: Jeff Vaughan
Tasmanian Tigers / Hobart Hurricanes Men’s Assistant Coach: Ben Rohrer

Tasmanian Tigers / Hobart Hurricanes Women’s Head Coach: Salliann Briggs
Tasmanian Tigers / Hobart Hurricanes Women’s Assistant Coach: Dan Marsh
Female Pathway Coach: Alex Pyecroft

High Performance Coach & State U19s Coach: Ali De Winter
High Performance Coach & State U17s Coach: Wade Townsend
High Performance Coach & State U15s Coach: Clinton Reid

Lead Strength & Conditioning Coach: Matthew Wilkie
Strength & Conditioning Coach: Nathan Lee
Strength & Conditioning Coach: Darren McNees
Performance Analyst: Tim Kendrew
Sport Science & Sports Medicine Manager & Sports Dietician: Emilie Burgess

Talent Manager: Jamie Cox
State Coach Development & Pathway Manager: John Hayes
Talent & Coach Development Specialist: Vacant
Player Development Manager – Male Program: Ben Mabon
Player Development Manager – Female Program: Emma Doherty

Cricket Operations Manager: Chris Garrett
Teams Operations Manager: Phil Borsboom
Premier League Manager: Daniel Thistleton
Match Officials & Premier League Administrator: Paul Crosswell
Match Officials Manager: Gerard O'Dea
High Performance Umpire Coach: Richard Widows
Sports Administration Intern: Brooke Hepburn

COMMUNITY CRICKET

GENERAL MANAGER – Community Cricket: Ben Smith

Strategic & Operations Consultant – Cricket Clubs: Tom Barwick
Participation Specialist: Rebecca Oliver

Regional Cricket Manager – South: Michael McGregor
Cricket Promotions Officer – South: Lauren Hepburn
Cricket Promotions Officer – South West: John Lee
Community Competitions Officer – South: Eamonn Doherty

Regional Cricket Manager – Greater North: Alex King
Competition Administrator – North: David Fry
Competition Administrator – North West: Nathan Dennis
Cricket Promotions Officer – North: Dana Lester
Cricket Promotions Officer – North West: Ben Richmond
Clubs Officer – Greater North: James Jennings

EVENT OPERATIONS

GENERAL MANAGER – Events & Operations: Taryn Brighten

Events Coordinator: Taylor Mills
Match & Operations Event Coordinator: Stewart Hardie

MARKETING & COMMERCIAL

GENERAL MANAGER – Hobart Hurricanes: Scott Barnes

Events Sales Manager: Tristan Hall

Fan & Community Coordinator: Samantha Gill

Membership & Sponsorship Manager: Daniel Edgtton
Sponsorship Coordinator: Holly Perry
Membership Officer: Rosie MacDonald
Ticketing & Merchandise Officer: Candice Dubiel

Media & Digital Manager: Luke Sale
WBBL Media Coordinator: Ellie Piesse (Seasonal Contract)

Acting Marketing Manager: Stephen Buckley (Seasonal Contract)

VENUE OPERATIONS – BLUNDSTONE ARENA

GENERAL MANAGER – Venue Operations: Stephen McMullen

Manager - Venue & Event Operations: Vacant
Facilities & Maintenance Supervisor: Steve Dineen
Events & Operations Officer: Jonathon Kearney
Functions & Members Supervisor: Tim Bessell
Catering Manager: Luke Webster

Head Chef: Matthew Harrison
Sous Chef: Shayne Lewis
Apprentice Chef: Parkesh Tiwari

Head Curator: Marcus Pamplin
Curator: Oliver Beswick
Curator: Luke Graham
Apprentice Curator: Tim Goodluck
Apprentice Curator: Aiden Jackman
Apprentice Curator: Curtis Sawford